Wykaz tych organizacji ustala w zarządzeniu Minister Sprawiedliwości. W sprawach wymienionych wyżej organizacja taka może również wstąpić do postępowania w każdym jego stadium. Organizacje społeczne, do których zadań statutowych należy ochrona środowiska, ochrona konsumentów albo ochrona praw z tytułu wynalazczości mogą w sprawach z tego zakresu wstąpić za zgodą powoda do postępowania, w każdym jego stadium.
Organizacje społeczne, o których tu mowa, jeśli nie uczestniczą w sprawie mogą przedstawiać sądowi istotny dla sprawy pogląd wyrażony w uchwale lub oświadczeniu ich należycie umocowanych organów.
Do udziału organizacji społecznych w procesie stosuje się odpowiednio przepisy o prrokuratorze, określające stanowisko i uprawnienia prokuratora w procesie, z wyłączeniem jednak sytuacji, gdy wytaczając powództwo nie działa on na rzecz oznaczonej osoby, gdyż tego rodzaju powództw organizacja społeczna wytaczać nie może (art. 62 k.p.c.).
Sąd powinien zawiadomić organizację społeczną, której udział w sprawie uzna za potrzebny o swej decyzji w tej mierze. Upoważnionym przedstawicielom tych organizacji przewodniczący wydziału powinien zezwolić – przed zgłoszeniem udziału w sprawie (§ 102 reg.) – na przejrzenie akt w sekretariacie.
W postępowaniu nieprocesowym organizacje społeczne nie występują, gdyż zakres ich działania w sądowym postępowaniu cywilnym ma typowo procesowy charakter.
Najnowsze komentarze