W przypadku legalizacji

W przypadku legalizacji korzystania z przedmiotów praw pokrewnych, powstałych przed wejściem nowelizowanej ustawy w życie (por. art. 126 ust. 2 ustawy), legalizacja ta została w wyniku zmiany ustawowej zawężona podmiotowo. Obecnie z jej dobrodziejstw nie mogą bowiem już korzystać, jak to było przed wejściem w życie nowelizacji, publiczne organizacje radiowe i telewizyjne (co pozostaje zresztą w zgodzie z wykreśleniem przeznaczonej dla nich licencji ustawowej z dawnego art. 21 ust. 1 ustawy), a jedynie szkoły w celach dydaktycznych.

Przy okazji przeprowadzania zmiany ustawy w tym zakresie zaniechano jednak skorygowania dwóch występujących w brzmieniu art. 126 ust. 2 niejasności: 1) nadal istnieje w ramach tego przepisu niezrozumiałe stwierdzenie, mówiące o „wideogra- mach, nie będących filmami fabularnymi” (sugeruje się w ten sposób, iż utwór może być jednocześnie przedmiotem praw pokrewnych, co stanowi ewidentne nieporozumienie) oraz 2) w końcowej części powyższej normy mowa jest o korzystaniu z utrwalonych na fonogramach i wideogramach artystycznych wykonań, bez jednoznacznego wskazania, iż chodzi tutaj o fonogramy i wideogramy, sporządzone przed wejściem znowelizowanej ustawy w życie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>