Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Sprawy z udziałem prokuratora lub organizacji społecznej

W sprawach z zakresu prawa pracy – z powództwa pracownika – termin rozprawy powinien być wyznaczony tak, aby od daty zakończenia czynności wyjaśniających, a jeżeli nie podjęto tych czynności – od daty wniesienia pozwu do rozprawy nie upłynęło więcej niż dwa tygodnie, chyba że zachodzą nie dające się usunąć przeszkody (art. 471 k.p.c.).

Sprawy z udziałem prokuratora lub organizacji społecznej oraz sprawy, w których występują te same osoby (strony, biegli, świadkowie), należy w miarę możliwości wyznaczać na rozprawy w tym samym dniu i w następującej po sobie kolejności (§ 70 ust. 2 reg.).

Wyznaczanie sesji sądowych w okresie letnim od 21 czerwca do 23 września może być czasowo ograniczone do rozpoznawania spraw nie cierpiących zwłoki. Prezesi sądów wojewódzkich w porozumieniu z wojewodami i właściwymi statutowo organami związków zawodowych, mając na uwadze warunki lokalne oraz zapewnienie niezbędnej sprawności postępowania i opanowania wpływu spraw, ustalają dokładny okres ograniczenia wyznaczania sesji sądowych, przy czym nie może on przekraczać dwóch miesięcy. Za nie cierpiące zwłoki uważa się w szczególności sprawy: o ustalenie ojcostwa i alimenty, o odebranie dziecka i rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej, gospodarcze, o naruszenie posiadania, o zabezpieczenie powództwa (także postanowienia wydawane w trybie art. 443 k.p.c.) oraz sprawy egzekucyjne, w których wyznacza się rozprawę (§ 53 reg.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *