Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Przewodniczący wydziału sądu pierwszej instancji cz. II

Przewodniczący wydziału wydaje zarządzenie w przedmiocie zarejestrowania pisma wszczynającego postępowanie w sprawie i założenia akt sprawy (§ 26 instr. sąd.). Za racjonalną należy przy tym uznać praktykę sądową, według której przewodniczący wydziału załatwia tzw. docernat wstępny, a więc wydaje zarządzenie dotyczące usunięcia braków formalnych pozwu (wniosku) i braku opłaty sądowej, wyznacza także termin pierwszego posiedzenia jawnego, po czym sprawą kieruje już dalej przewodniczący posiedzenia (sędzia sprawozdawca) pozwala to bowiem sędziemu skupić się na toku samej sprawy, mającym doprowadzić z reguły do jej merytorycznego zakończenia.

Przy rozdziale pracy pomiędzy sędziów przewodniczący wydziału powinien przestrzegać zasady, aby w toku załatwiania sprawy zmiana składu orzekającego, a w szczególności sędziego sprawozdawcy, zdarzała się wyjątkowo (§ 64 reg.). Jest to przeciwwskazane zwłaszcza w odniesieniu do spraw toczących się dłużej, w których zebrany został obszerny materiał procesowy.

Przewodniczący wydziału może ustalić stały sposób podziału spraw pomiędzy sędziów (np. według ich rodzajów, kolejności wpływu, zasady terytorialnej), jednakże zarządzenie takie nie ogranicza uprawnień prze-wodniczącego do wydania odmiennych poleceń w konkretnej sprawie (np. ze względu na swoistość prawną sprawy albo konieczność wyłączenia sędziego od udziału w sprawie). W razie nieprzybycia sędziego na termin czynności (np. posiedzenie, oględziny) przewodniczący wydziału zarządza wykonanie czynności przez innego sędziego wydziału lub zwraca się do prezesa sądu o wyznaczenie sędziego z innego wydziału (§ 65 reg.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *