Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Jeżeli chodzi o koszty procesowe

Jeżeli chodzi o koszty procesowe, to w karnym postępowaniu prywatnoskargo- wym pokrzywdzony zobowiązany jest wraz z aktem oskarżenia złożyć dowód wpłacenia do kasy sądowej zryczałtowanej równowartości kosztów postępowania. Inaczej sprawa przedstawia się w postępowaniu z oskarżenia publicznego, w którym wszelkie wydatki w toku postępowania pokrywa tymczasowo Skarb Państwa (por. art. 619KPK).

Podobnie wreszcie jak w procesie cywilnym w postępowaniu karnym niezwykle istotne jest udowodnienie przez oskarżyciela dokonania konkretnego naruszenia. Dopóki dowód taki nie zostanie przeprowadzony, dopóty oskarżony w procesie karnym korzysta z domniemania niewinności (por. art. 5 KPK). Pokrzywdzony zwolniony jest z dokumentowania winy naruszyciela w procesie karnym publicznoskar- gowym, w którym ciężar jej udowodnienia spoczywa na prokuratorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *